Allium schoenoprasum
Pažitka pobřežní
stanoviště: přímé slunce
zálivka: občasná
výška: 31-40 cm
zcela mrazuvzdorný
Popis a péče
Otužilá trsnatá vytrvalá bylina s dutými trávovitými listy a světle fialovými květy. Nenáročná, skromná rostlina. Pěstuje se stejně snadno ve volné půdě, i v nádobách. V zimním období se dá snadno přirychlovat. Pravidelné seřezávání natě podporuje bohatý růst nových listů. Listy s jemnou cibulovou chutí používáme k ozdobení a dochucení jídel, nejčastěji studených omáček, polévek, salátů a sýrů. Jedlými květy zdobíme saláty. Ořezané listy a květy používáme v čerstvém stavu. Pro sušení a mražení řežeme pažitku před rozkvětem a jemně ji nakrájíme. Vhodná jako nízká obruba záhonů. Cenný zdroj minerálů a vitamínů zejména pro zimní období.
Allium tuberosum
Česnekopažitka
stanoviště: polostín-přímé slunce
zálivka: občasná
výška: 21-30 cm
zcela mrazuvzdorný
Popis a péče
Vytrvalá rostlina s výraznými, plochými listy. Vyžaduje slunečnou polohu, nejlépe roste v teplejších, mírně vlhkých hlinitých půdách s vyšším obsahem humusu.
K jídlu se kromě listů používají i drobné cibulky. Všechny části rostliny mají typickou česnekovou příchuť. Použití je podobné jako u běžné pažitky, také se může v zimním období přirychlovat. Chuť je velmi výrazná, přidává se proto jako ochucovadlo do různých pokrmů. Při vysokých teplotách se chuť vytrácí, proto dochucování provádíme, až před podáváním jídla. Má regenerační účinky, podporuje funkci ledvin
Coriandrum sativum
Koriandr setý
stanoviště: polostín-přímé slunce
zálivka: občasná
výška: 71-80 cm
mrazuvzdornost: do 0°C
Popis a péče
Jednoletá rostlina, vyžadující chráněnou, teplou polohu se středně těžkou půdou s dostatkem živin. Koriandr je vápnomilná rostlina.
Využívá se v potravinářském průmyslu a cukrářství. Výborně se hodí k úpravám rybího masa. V konzervárenství se používá při nakládání okurek i jiných druhů zeleniny. Koriandr se často přidává jako doplňkové koření do kořenné směsi kari. Podporuje trávení, tlumí bolesti kloubů i potíže revmatického původu.
Helichrysum italicum angustifolium
Smil italský
stanoviště: přímé slunce
zálivka: občasná
výška: 51-60 cm
mrazuvzdornost: do -5°C
Popis a péče
Keřovitě rostoucí stálezelená rostlina s dřevnatějícími chlupatými stonky a velmi úzkými aromatickými stříbrně šedými listy o délce 3cm. Květenství drobná o průměru 2-4mm, tmavě žluté barvy. Kvete od léta do podzimu v chocholičnatých květenstvích. Vyžaduje slunečné polohy. Na jaře se doporučuje seřezat nadzemní část. V našich podmínkách rostliny namrzají, proto volíme chráněné stanoviště nebo přikrýváme před namrznutím.
Listy se sbírají kdykoliv, čerstvé nebo sušené se přidávají do polévek jako magi, k dušenému masu, zelenině nebo rýžovým pokrmům. Také léčí jizvy, modřiny, rány a otoky. Čaj ze smilu je používán jako odhleňovací proti kašli. Z květů a listů jiného poddruhu se připravuje čaj na uklidnění a posílení žaludku (zmírňuje bolesti). Usušená kytička smilu, zavěšená ve skříni, ochrání oblečení proti molům.
Lavandula angustifolia
Levandule lékařská 
stanoviště: přímé slunce
zálivka: občasná
výška: 41-50 cm
zcela mrazuvzdorná
Popis a péče
Nízký, velmi aromatický polokeř. V našich podmínkách, pro dobré přezimování, potřebuje chráněné stanoviště. Vyžaduje slunečnou a teplou polohu, nejlépe roste v teplých a dobře propustných půdách. Nevyhovuje jí přehnojená půda, citlivá je i na dlouhodobé zamokření. Hustý a kompaktní vzhled lze docílit pravidelným stříháním (po odkvětu).
Používá se proti migréně, nespavosti, slabším projevům hysterie. Mírně snižuje krevní tlak. Využívá se také v aromaterapii. Používá se k ochucení oleje a octa. Kvetoucí větvičky se ořezávají v létě a suší volně na vzduchu. Na zahradách výtečně poslouží ve skalkách, nízkých záhonech i jako lemovací rostlina
Levisticum officinale
Libeček lékařský
stanoviště: přímé slunce
zálivka: občasná
výška: 1 m a více
zcela mrazuvzdorný
Popis a péče
Mohutná vytrvalá rostlina původem z jižní Evropy. Upřednostňuje na živiny bohaté, mírně vlhké, ale dobře odvodněné půdy na slunném, nebo velmi mírně zastíněném stanovišti.
Listy se používají k dochucování salátů, polévek, nebo při dušení masa. Pro podobné účely lze využít i semena, která se používají celá, nebo častěji mletá. V lidové léčbě se užívá při revmatických potížích, proti nervovému vyčerpání a hysterii, pro podporu trávení a proti nadýmání. Neužívat při onemocnění ledvin a v těhotenství! Listy mají výraznou kořeněnou chuť a vůni, jsou vhodné k sušení. Syrové mladé listy ořezávané na jaře jsou výborné do salátů. Libeček podporuje trávení, činnost srdce a jater. Při dietách ho můžeme využít místo soli.
Lippia dulcis
Aztécké sladidlo
stanoviště: polostín-přímé slunce
zálivka: občasná
výška: 21-30 cm
mrazuvzdornost: do 5°C
Popis a péče
Nízká, plazivá až převislá rostlina. Pěstuje se často jako závěsná rostlina. V letním období venku chráníme před přímým světlem. Vyžaduje dobře propustnou půdu. Na podzim se přenáší do interiéru, pokud možno na co nejsvětlejší místo, kde přezimuje při pokojových teplotách.
Po mátě vonící listy je možné přidat do vonných směsí bylin. Využívá se jako vysoce účinné, nekalorické přírodní sladidlo k dochucování nápojů i sladkých jídel. Pomáhá při kašli, bronchitidě, nachlazení a astmatu. Má vyšší sladivost než Stevia rebaudiana.
Mentha gracilis variegata 'Ginger Mint'
Máta zázvorová
Popis
Máta je velmi známou a pěstovanou léčivou rostlinou. Máta ´Ginger Mint´ je velmi dekorativní rostlinou, kterou lze vysazovat přímo do volné půdy i do nádob. Kvete během léta levandulovovými drobnými květy na vzpřímených čtyřhranných lodyhách. Vyžaduje mírně vlhká až vlhká stanoviště. Neměla by být zamokřená, poté hrozí uhnívání kořenů.
List je velmi dekorativní, panašovaný a obsahuje vonné silice. Celá rostlina štiplavě voní po zázvoru. Na slunných stanovištích se zvyuje osah těchto vonných látek.
Mentha piperita
Máta peprná
Popis: Je to vytrvalá bylina s dřevnatým oddenkem a podzemními i nadzemními výběžky (stolony) s četnými pupeny. Přímé čtyřhranné a v horní části rozvětvené chlupaté lodyhy jsou 30 až 100 cm vysoké. Vstřícné listy jsou vejčitě kopinaté (u některých odrůd až kopinaté), zašpičatělé a na okraji nepravidelně ostře pilovité. Jsou slabě chlupaté, mají žláznatě tečkovanou čepel a žilky na rubu jsou silně vyniklé, stejně jako lodyhy zpravidla nafialovělé.
Květy vyrůstají v hustých lichopřeslenech, nahloučených v koncové válcovité klasy. Mají pětizubý trubkovitý a na okraji řasnatý kalich; bledě nachová nebo narůžovělá koruna je čtyřcípá a téměř pravidelná. Tyčinky jsou čtyři, čnělka s dvojklanou bliznou daleko vyčnívá z koruny. Plody jsou nahnědlé vejčité tvrdky, které se však vytvářejí jen zřídka a jsou z větší části neklíčivé. Pokud vyklíčí, rostliny si nezachovávají vlastnosti rodičů a v druhé generaci se štěpí na původní rodičovské druhy (máta peprná je vícenásobný kříženec divoce rostoucích druhů, zejména máty vodní, klasnaté a dlouholisté). Kvete od června do srpna.
Nejlépe se jí daří v lehčích humózních půdách s dostatkem vláhy a světla v teplejších chráněných polohách.
Využití: Máta je součástí mnoha čajových směsí, menthol pak mastí, kloktadel, inhalačních směsí, masážních roztoků, ale i žvýkaček, bonbónů apod.
Mentha species 'Erdbeerminze'
Jahodová máta
Výška: 50 cm
Kvete: 7.-8. Měsíc
Je vhodná k přípravě čajů, sladkých pokrmů, ovocných salátů nebo míchaných nápojů. Jahodové aroma listů ucítíte již při letmém dotyku.
Máta nižšího kompaktního, vzpřímeného vzrůstu, tvoří pěkné keříky. Prospívá na slunci, v polostínu, běžná zahradní zemina.
Mentha spicata
Máta klasná
Zcela mrazuvzdorná bylina, rozkvétající v létě drobnými nafialovělými květy. Na záhonu je rozpínavá. Vyžaduje mírnou zálivku a přímé slunce. Je 40-50 cm vysoká.
Dodává svěží chuť letním nápojům, koktejlům, ovocným i zeleninovým salátům. Patří do bylinkových másel, k vaječným pokrmům a jemné zelenině, do mletých mas či k luštěninám. Má protizánětlivé účinky, používá se proti kožním vyrážkám a revma. Pomáhá při bolestech hlavy a ospalosti.
Mentha spicata Marokko
Marocká máta
Pochází z Maroka. Je to zcela mrazuvzdorná rostlina, preferující slunné stanoviště a vydatnou zálivku.Výška je 40-50 cm.
Používá se při rýmě a zánětu průdušek ve formě čaje či k inhalaci. Má pozitivní účinky na trávící trakt. Vyniká intenzivní příjemnou peprmintovou vůní, chuť je oproti běžné mátě výraznější, jemnější a není nahořklá. Je velmi kořenící, ideální pro osvěžující letní čaje a koktejly.
Ocimum basilicum
Bazalka pravá
Jednoletá, pravidelně se rozvětvující bylinka. Vyžaduje slunečnou a teplou polohu, chráněnou před přímým poledním sluncem. Nejlépe roste v teplých a dobře propustných půdách. Přihnojujte velmi opatrně, hnojivem na bylinky v malých dávkách, bazalka nemá ráda přehnojenou půdu. Pěstuje se celá řada různých odrůd, které se liší tvarem, velikostí i barvou listů či květů. Odrůdy se mohou lišit i vůní. Výška 30-40 cm.
Používá se při úpravě jídel - do letních zeleninových salátů, dochucení masových pokrmů, těstovin, konzervování okurek, při úpravě rybího masa i jako polévkové koření. Podporuje trávení, v lidovém léčitelství se používá pro relaxační koupel. Je to cenná medonosná rostlina. Výborně se konzervuje mražením.
Origanum vulgare
Dobromysl obecná
stanoviště: přímé slunce
zálivka: občasná
výška: 51-60 cm
mrazuvzdornost: zcela mrazuvzdorný
Popis a péče
Otužilá, vytrvalá bylina, kvetoucí v létě drobnými bílými nebo nafialovělými květy. Aroma dobromyslu se plně rozvine jen na teplých místech s plným sluncem. Listy nacházejí široké uplatnění v kuchyni, zejména kuchyni italské, jako je pizza, těstoviny a omáčky. Během vegetační sezony otrháváme listy pro přímou spotřebu. Pro sušení nebo mražení otrháváme listy těsně před rozkvětem. Používá se k podpoře zažívání a povzbuzení chuti k jídlu, při bolestech krku, zubů a proti kašli. Má desinfekční účinky
Petroselinum crispum
Petržel zahradní - kudrnka
stanoviště: přímé slunce
zálivka: občasná
výška: 31-40 cm
mrazuvzdornost: zcela mrazuvzdorný
Popis a péče
Je vzpřímená, se silně zkadeřenými, tmavě zelenými listy, otužilá bylina. Dobře roste v květináči. Listy otrháváme z jednoletých rostlin. Používáme je čerstvé nebo mražené.
Petržel působí močopudně, podporuje činnost žaludku, trávení a působí proti nadýmání. Uvolňuje křeče hladkého svalstva.
Rosmarinus officinalis
Rozmarýn lékařský
stanoviště: přímé slunce
zálivka: občasná
výška: 41-50 cm
mrazuvzdornost: do 0°C
Popis a péče
Stálozelený keř s hustými, čárkovitými listy. Kvete světlemodrými květy. Vyžaduje slunečnou a teplou polohu. Nejlépe roste v teplých, suchých a dobře propustných půdách. Snese krátkodobě slabší mrazíky. Nejčastěji se pěstuje v nádobách, jako přenosná rostlina. Listy se silnou siličnou vůní se používají k dochucení mas, zvláště pak jehněčího. Květ se používá do salátů. Listy a květy trháme pro přímou spotřebu kdykoliv. Snítky na sušení sklízíme po celou vegetační sezonu. Tato bylinka se tvaruje i na kmínku. Zvyšuje krevní tlak, uklidňuje a mírní nervové napětí. Výborně zvyšuje koncentraci. Zlepšuje krevní oběh, odstraňuje pocit chladu v končetinách, nervovou soustavu celkově posiluje. Je zvlášť vhodný při rekonvalescenci. Čaj z rozmarýnu má močopudné účinky, ulevuje od nadýmání a křečí v žaludku. Pomáhá při ženských nemocech, upravuje menstruaci.
Rumex sanguineus
Šťovík krvavý
S výraznou červenou nervaturou. Prospívá na slunci nebo v polostínu v propustné zahradní zemině. Mrazuvzdornost do - 23°C
Mladé listy šťovíku lze konzumovat, mohou být dekorativním a zároveň chutným doplňkem např. zeleninových salátů.
Salvia officinalis
Šalvěj lékařská
stanoviště: polostín-přímé slunce
zálivka: občasná
výška: 71-80 cm
mrazuvzdornost: zcela mrazuvzdorný
Popis a péče
Otužilý, stálezelený polokeř se šedozelenými listy, v létě nachově modrými květy. Výborně se hodí do křovinových záhonů a růžové zahrady. Tato bylinka se tvaruje i na kmínku.
Aromatické listy se používají do nádivek, masa, sýrů a bylinkových čajů. Listy pro přímou spotřebu trháme dle potřeby, ty které jsou určené k sušení, sbíráme před kvetením. Šalvěj má výborné antibakteriální účinky. Výplachy odvarem z této byliny jsou osvědčené například při zánětu dásní, aftech, otocích v dutině ústní a bolestech v krku, zejména u angíny. Pomáhá při nepravidelné menstruaci. Zastavuje laktaci u kojících žen.
Salvia rutilans Pino
Šalvěj ananasová
stanoviště: přímé slunce
zálivka: častá
výška: 51-60 cm
mrazuvzdornost: do 0°C
Popis a péče
Exotická šalvěj s listy vonícími po čerstvém ananasu. Společně s květy můžeme použít k dekoraci, či do čaje. Pěstuje se jako okrasná bylina s červeným, velmi dekorativním květem. Nepřezimuje venku, proto na zimu, stejně jako muškáty, uklízíme na chladnější, ale ne studené stanoviště.
Používá se do ovocných salátů a na ananasové Mojito.
Satureja montana
Saturejka
stanoviště: polostín-přímé slunce
zálivka: občasná
výška: 71-80 cm
mrazuvzdornost: zcela mrazuvzdorný
Popis a péče
Otužilý stálezelený polokeř. V létě kvete drobnými bílými až růžovými květy, listy jsou malé, úzké a aromatické. Listy pro přímou spotřebu trháme kdykoliv, listy na sušení a mrazení v době, kdy se začnou ukazovat poupata.
Saturejka ve formě čaje lehce zvyšuje krevní tlak, léčí zánět žaludku a tenkého střeva, uvolňuje plynatost střev, pomáhá při akutním a chronickém průjmu. Dále stimuluje činnost celého trávicího traktu. Pomáhá vyhánět střevní parazity, tlumí pocit žízně u diabetiků a celkově posiluje organismus. V lidském organismu vyvolává pohlavní svěžest, čímž přispívá ke zbavení frigidity u žen a impotence u můžu
Thymus citriodorus variegata
Tymian citronový
Listy mají vysloveně citronovou chuť. Proto je oblíbená do salátů, a to především do ovocných. Mateřídouška citronová obsahuje téměř stejné látky jako tymián obecný a může se používat ke stejným účelůmjako Thymus vulgaris.
Thymus vulgaris
Tymián obecný
stanoviště: přímé slunce
zálivka: občasná
výška: 21-30 cm
mrazuvzdornost: zcela mrazuvzdorný
Popis a péče
Otužilý, stálezelený nízký polokeř s drobnými listy, v létě světle fialovými květy. Pěstuje se na okrajích záhonů a v nádobách. Listy k přímé spotřebě sklízíme kdykoliv.
Aromatické listy přidáváme do nádivek, omáček, polévek, vývarů a masitých pokrmů. Čerstvé větvičky se mohou vložit do oleje nebo octa. Působí především protizánětlivě, je výborným dezinfekčním prostředkem dýchacích cest a trávicího traktu. Zmírňuje křeče a zlepšuje trávení. Je účinným antiseptikem (proti bakteriím, plísním, střevním prvokům a parazitům). Spolehlivě účinkuje i zevně v kloktadlech, koupelích a obkladech.